Öltözködés - hagyma-elv
A lényeg, hogy alkalmazd a "hagyma-elvet", azaz rétegesen öltözz, minimum három réteg ruha legyen rajtad. A legelső réteg (fehérnemű) legyen páraáteresztő, a középső réteg feladata a hőszigetelés, a speciális műszálak a legjobbak, és a harmadik, külső réteg szél- és vízálló, ugyanakkor légáteresztő is kell legyen. Az a tapasztalat, hogy ha nem fázol az első tíz percben, akkor túl melegen öltöztél.
A végtagok a legfázékonyabbak, ezekre még több figyelmet kell fordítanunk.
Fej: A sisak magától értetődő, télen lehetőleg zártabbat viseljünk, amit nem fúj át a menetszél. A meleg, fülvédős sapka, a sál, a símaszk és/vagy egy jó téli maszk, valamint a sisakvédő kapucni (ha nincs külön téli sisakunk) védi az arcot, az orrot, nyakat és fejet.
Kéz és láb: A kesztyű legyen vastag, víz- és szélálló. Az ujjak végét különösen tartsa melegen. Elengedhetetlen a meleg zokni, cipő és kamásni. Léteznek spéci téli bringásbakancsok is, igaz, elég borsos áron.
A rossz láthatóság miatt minden ruhadarabon bőven legyenek fényvisszaverő felületek, és csöppet sem árt, ha a felső ruházat rikító neon színű.
A kerékpár
A tél beállta előtti szervízen remélhetőleg már mindenki túl van, úgyhogy erre nem is fecsérelnénk a szót.
Gumik: Télen puhábbra fújjuk a gumit, hogy nagyobb felületen feküdjön föl. Bordásabb is a külső, éspedig olyan bordázatú, ami kidobja a latyakot és a jeget. Aki gyakran hajt mellékutakon, hidakon télen, annak megfontolandó lehet a szöges gumi beszerzése is.
Lámpák: A rendes világításon kívül érdemes beszerezni egy erős, többledes első és hátsó villogót. A hidegben gyorsabban merül, tehát legyen a zsebben tartalékelem. A hó megakaszthatja a dinamót, tehát tartalék világításnak is nagyon praktikus!
Fék: A téli kerékpározás során a fagyosan deres felnin iszonyúan romlik a fékhatás, nem beszélve arról, hogy nedvesen sokkal gyorsabban kopnak a fékbetétek. Kérjük szakember segítségét a megfelelő alkatrészek kiválasztásában. Jó tanács: csúszós úton különösen ügyelni kell a fékezéssel, mert egy erősebb húzással pillanat alatt a földön találhatjuk magunkat. Tehát nem biztos, hogy az a jó, ha nagyon harapós.
Miért jó télen bicajozni?
- Nem kell a megállóban fagyoskodnod, míg várod a tömegközlekedésre
- A lábad nem éri a hideg talajt, így kevésbé fázik a lábad, és sárvédővel kevésbé lesz havas, sáros, vizes a cipőd
- Mivel tekerés közben kimelegedsz, akár vékonyabban - de mindenképp rétegesen - is öltözhetsz
Figyelem! A frissen hullott hóban, a ködben megváltoznak a hangok. Az talán természetes mára, hogy magára valamit is adó bringás nem teker fülbe dugott zenével, hiszen a közlekedési helyzetek zömét füllel érzékeljük – ha a közeledő buszt nem halljuk, az akár ki is vasalhat. A porhó elnyeli a környezet és a forgalom hangjait, és ez azzal együtt, hogy hosszabb úton áll meg és fordul be az ember, veszélyes lehet.