Jump to content

Kerékpáros edzés: a masszázshenger használatáról

2017. 12. 20. 02:19

Edzőtermekben és otthon is egyre nagyobb divat a különböző masszázshengerek használata. Hobbi- és élsportolók, kerékpárosok is választják ezt az eszközt különböző célokra.

A henger rendkívül hasznos dolog lehet egy kerékpáros számára. Hatékonyan használható mobilitásunk fejlesztésére, segítségével hozzájárulhatunk, hogy rövidüljön a regenerációs idő edzések között. Egyúttal segítséget nyújthat, hogy felkészítsünk testünk a fokozottabb igénybevételre, amivel magát a kerékpáros edzést is hatékonyabbá tehetjük. A hengerezés közvetve hasznos a sérülések megelőzésére is, de sérülések kezelése során is használható a rehabilitációs folyamatban.

Fontos azonban megérteni azt is, hogy a hengerezés önmagában nem helyettesíti, illetve nem váltja ki a mobilizáció teljes folyamatát. Aki komolyan gondolja a mobilitás fejlesztését, szeretné minél védettebbé tenni magát sérülésekkel szemben, lerövidíteni a regenerációs időszakokat, vagy korrigálni fizikuma hiányosságait, illetve helytelen mozgásmintáit, annak más módszerekre is szüksége lesz. A mobilitással foglalkozó kutatások teljes rendszerként kezelik a testet, így a mobilitás fejlesztéséhez szükséges gyakorlatok, technikák, eszközök alkalmazása is összefügg.

Cikkünkben nem megyünk végig az alapok tárgyalásán, de azt le kell szögezni, hogy testünk mobilitásával kapcsolatos hiányosságok korrigálására, megszüntetésére az első lépés egy felmérés kell legyen, a korrekció pedig több irányból közelíthető meg. Egy teljesen egészséges, átlagon felüli élsportolónak is szüksége van többféle kiegészítő módszerre, hogy komoly teljesítményre legyen képes folyamatosan. Az alapvető nyújtásokon kívül a különböző gumi vagy latex szalagokkal, labdákkal végezhető technikák is szóba jöhetnek.

Senki ne gondolja, hogy miután elkezdi használni a hengert, onnantól teljesen kiválthatja a statikus, vagy dinamikus nyújtásokat, mobilitást fejlesztő egyéb technikákat, eszközöket. Főleg akkor igaz ez, ha mobilitás vagy stabilitás szempontjából korrekciókra van szüksége. Persze az is igaz, hogy a hengerezéssel már önmagában is pozitív változásokat érhetünk el, tehát mindenképpen javasolt a használata kerékpárosoknak.

Ahogy a mobilitással kapcsolatos kutatások, úgy az SMR rendszer (Self Myofascia Release) is a teljes testtel foglalkozik, pontosabban az izompólya – idegen szóval fascia – karbantartásával. A fascia az izmokat körülvevő kötőszövet, amely behálózza az egész testet, tulajdonképpen tartást ad. A test funkcionális egységei között képez hidat, védelmet nyújt az izomzatnak, fontos szerepe van a regenerációban, az izom teljesítmény növekedésében.

Az izompólya nyújtásra jól reagál, az erre megfelelő eszköz, az SMR henger és egy könnyen elsajátítható technika alkalmazásával optimalizálhatjuk állapotát. Ha megfelelően működik a fascia, az elősegíti az egymás mellett lévő izmok optimális elmozdulását is, az izmok optimális nyúlási képességét, így elősegíthetjük a letapadási problémák korrigálását is. A hengerezés alapvető célja a mechanoreceptorok stimulálása, ezek adnak tovább olyan jelzést a kötőszövetnek, ami által ellazul, és az izompólya olyan állapotba kerül az ellazulás során, hogy az alatta lévő izom is teljes tartományban képes ellazulni, vagy munkát végezni.

Sportolás után például egy hengerezés optimális állapotba hozza az izomzatot a regenerálódáshoz (itt jegyezzük meg, hogy komoly terhelés után a hengerezés önmagában nem elég, nyújtás és masszás alkalmazásával érhetik el a sportolók a tökéletes eredményt). Kerékpáros edzés előtt is hasznát vehetjük a rollernek: például ülő munkát végez és ezután indul el tekerni, csodát tehet, ha végighengerezi magát, mintegy sportolásra alkalmas állapotba hozva az elgémberedett izmokat. A henger bemelegítéshez használva fokozza a keringést is.

(Forrás: bikemag.hu)